علی آقا جاویدان

مرحوم علی آقا جاویدان فرزند علی محمد جاویدان در سال ۱۳۱۱ در کرمانشاه متولد شد. برادران ایشان آقایان محمد علی، علی اشرف و غلامعلی جاویدان میباشند. علی آقا از دوران کودکی و به تشویق پدرش که یکی از بازاریان سرشناس شهرمان بود، به ورزش باستانی تشویق شد.

در کنار تحصیل و ورزش، در مغازه ی پدر نیز مشغول به کار و فعالیت بود. آوازه ی کشتی و قدرت او خیلی زود در کرمانشاه و بعد از آن در سایر شهرهای ایران از جمله: همدان، تهران، شیراز، مشهد و … پیچید.


علی آقا هم دوره ای جهان پهلوان تختی بود و شایع است که برخی اوقات تختی، علی آقا را به محل تمرینات خودش دعوت میکرد و با هم کشتی تمرین میکردند. ایشان در تیم کشتی شهرمان موفقیتهای زیادی کسب کرد و در سایر شهرهای ایران، پشت پهلوانان زیادی را با خاک کف زورخانه آشنا کرد.

 

شاید یکی از مهمترین موفقیتهای ایشان، به خاک مالیدن «طیب» یا همان «طیب حاج رضایی» پهلوان گردن کلفت و معروف تهران طیب باشد که خبرش مثل توپ در همه جا پیچید. کشتی های علی آقا در همه جا تماشاچیان زیادی داشت و برخی اوقات طرفدارانش برای تماشای زورآزمایی این پهلوان از کرمانشاه و سایر شهرهای دیگر، به محل انجام مسابقات وی میرفتند.

ایشان هم در کشتی پهلوانی مقامدار بود و هم در کشتی آزاد. علی آقا هم مثل پهلوان گلزار کرمانشاهی، باعث مطرح شدن نام شهرمان در ایران شد و از آن زمان بود که با شنیدن نام کرمانشاه ، اولین چیزی که به ذهن مردم شهرهای دیگر میرسید، واژه ی «پهلوان» بود که البته این فرهنگ پهلوانی به هر دلیلی در حال از بین رفتن بوده که اساتید حتما بهتر از بنده دلایل آن را میدانند و این فرهنگ کاملا استحاله شده است. گوشه ای از زندگی علی آقا جاویدان در حوزه ی زندگی خصوصی ایشان میباشد که وارد آن نمیشویم.

قط به ذکر این مطلب بسنده میکنیم که به علت زد وبندهایی با یکی از خوانین هرسین، مدتی این پهلوان در زندان به سر برد و بعد از انقلاب و طی کردن بخشی از دوران محکومیت خود از حبس آزاد شد.

 

در مرحله ی بعد از زندگیش، علی آقا به شغل فرش فروشی مشغول بود تا اینکه سرانجام در اردیبهشت سال ۱۳۷۴ در اثر نارسایی کبد درگذشت. ثمره ی زندگی ایشان، ۴ فرزند بنامهای پیمان، کامران، کیهان و احسان جاویدان میباشد.

خبر فوت علی آقا جاویدان در روزنامه باختر

 

خاکسپاری علی آقا جاویدان یکی از باشکوهترین تشییع جنازه هایی بوده که در شهر ما انجام شده است و اکثریت مردم آن روز شهرمان در این مراسم شرکت کرده و اشک ریختند.

بر روی سنگ قبر ایشان نوشته شده:

 


 

این که خفته است در این خاک، یل دوران است.
فخر کرمانشه و محبوب همه ایران است.
پوریایِ ولی دوران خود دانی کیست؟
علی آقاست که خود شهره ی جاویدان است.
خدایش بیامرزد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 211 بازدید