بیاد نواب صفوی و شهید کرمانشاهی که با فداییان اسلام حماسه ها آفریدند

مدیر برنامه‌های فداییان اسلام

با اعدام انقلابی عبدالحسین هژیر وزیر وقت دربار توسط شهید سید حسین امامی در 13 آبان 1328، مبارزات آیت‌الله کاشانی و جبهه ملی علیه شرکت نفت انگلیس به اوج خود رسید و شهید واحدی احساس کرد که حضور او در تهران، ثمربخش‌تر خواهد بود. از این رو، از قم به تهران آمد و در کنار شهید نواب صفوی و سایر فداییان اسلام، به مبارزه پرداخت.

اعتماد و اعتقاد نواب به واحدی به اندازه‌ای بود که در کارها و تصمیمات بزرگ، همیشه با او مشورت می‌کرد و حتی هنگام مصاحبه با خبرنگارهای خارجی و داخلی، از اندیشه‌های واحدی بهره می‌برد و گاهی به دیگران می‌گفت که پاسخ سوالاتشان را از او بگیرند. او در واقع مدیر برنامه‌های فداییان اسلام محسوب می‌شد و گروه‌های مختلفی، از جمله گروه تحقیق و بررسی اخبار را راه‌اندازی کرده و گروهی به نام مأمورین انتظامات را نیز تشکیل داده بود. این گروه لباس‌های یکرنگ و بازوبند سبز رنگی داشتند که روی آن شعار «لا اله الا الله» نوشته شده بود و کلاه‌های پوستی بر سر می‌گذاشتند.

سخنرانی ضد رژیم شهید واحدی در مسجد شاه

از جمله برنامه‌هایی که فداییان اسلام در نهضت ملی شده صنعت نفت اجرا کردند و سید عبدالحسین واحدی در آن نقشی اساسی داشت، میتینگی بود که در تاریخ یازدهم اسفند 1329 برگزار شد و طی آن جمعیت انبوهی از اقشار مختلف مردم تهران در مسجد شاه گرد هم آمدند. در این گردهمایی سید عبدالحسین واحدی طی دو ساعت سخنرانی، دولت‌های شوروی، انگلیس و آمریکا را به دلیل مداخله در امور ایران به شدت محکوم کرد و گفت: «اکثریت نمایندگان مجلس، نماینده واقعی این ملت نیستند و شاه حق اعمال نفوذ در مجلس را ندارد و دولت رزم‌آرا دولت فرمایشی شاه و غاصب است؛ و مردم ایران دولتی می‌خواهند که احکام اسلام را اجرا کند». شهید واحدی در پایان سخنرانی پر شور خود گفت: «اگر رزم‌آرا تا سه روز دیگر از دولت کنار نرود، او را کنار خواهند زد».

 

 

ماجرای شهادت شهید واحدی به دست بختیار

پس از ترور ناموفق «حسین علاء» نخست‌وزیر وقت توسط شهید ذوالقدر، شهید واحدی که برای تکمیل ماموریت ذوالقدر به اهواز رفته بود دستگیر و به تهران اعزام شد. او را به پیش تیمور بختیار مامور ساواک بردند که در این دیدار و در خلال بحث، بختیار دشنام رکیکی به واحدی داد که در مقابل این توهین، واحدی به او گفت: مادر من حضرت زهراست و صندلی را به سمت بختیار پرتاب کرد. بختیار نیز با کلت کمری که متعلق به سپهبد آزموده بود واحدی را به شهادت رساند. اما رژیم این گونه وانمود کرد که او در هنگام انتقال از اهواز به تهران، قصد فرار داشته و به ایست مأموران توجه نکرده و به ضرب گلوله از پای درآمده است.

 

/ 2 نظر / 33 بازدید
درآمد ثابت ماهيانه 2 ميليون تومان !

درآمد ثابت ماهيانه 2 ميليون تومان ! خودتان آقاي خودتان باشيد ... آيا از کار براي ديگران خسته شده ايد؟ به دنبال استقلال کاري هستيد؟ آيا روزانه زمان زيادي را در اينترنت مي گذرانيد؟ آيا تمايل داريد که اين زمان باطله را تبديل به درآمد کنيد؟ آيا تصميم داريد شروع به کسب درآمد کنيد اما سرمايه چنداني نداريد؟ شما با با کمي پشتکار و صرف زمان اندکي مي توانيد ماهيانه تا چند ميليون تومان درآمد داشته باشيد. به نظرتان اينکار غيرممکن است؟ با خواندن پيشنهاد ما خواهيد ديد که اينطور نيست. شرايط : http://mrleech.ir

طراحی سایت

سلام. اگه خواستید وبلاگتون رو به وب سایت تبدیل کنید، با ما تماس بگیرین. http://www.golha.net